Aktuality 2020

Adventní putování_5. den

29. 11. 2020

Milé děti, vážení rodiče,

dnes je první neděle adventní a na adventním věnci zapálíme první svíčku, která se nazývá svíčka pokoje. Ať nám tedy s první svíčkou vstoupí do srdce a do našich domovů pokoj a klid. Můžeme se setkat také s pojmenováním svíčka proroků, jako připomenutí starozákonních proroků, kteří předpověděli Ježíšovo narození.

A už se dostáváme k dnešnímu příběhu. Včera jsme skončili vyprávění ve chvíli, kdy děti klepaly na dveře u Tomášových...

Pan Tomáš se převaloval v posteli a ne a ne usnout. Za prvé měl vztek a vzteklí lidé těžko usínají; za druhé měl hlad a když člověku kručí v břiše, to je špatná ukolébavka. A za třetí: oknem do ložnice svítila veliká hvězda, zářila i přes závěsy a dokonce i tehdy, když se řezbář otočil ke zdi a přes hlavu si přetáhl peřinu. Zaslechl pak, že někdo dole ťuká na dveře, ale bručel, že pro nikoho není doma.

Lucka se Slávkem ukazovali paní Tomášové polámané sáňky, ale ta jenom zavrtěla hlavou: „Kdepak, děti, mému muži se dnes nějak nedařila práce, ani se nenajedl a šel spát. Netroufám si ho vzbudit, opravdu nemá dobrou náladu.“ „To je škoda, budeme muset nechat Aleše doma,“ řekla smutně Lucka.

Už se loučili s paní řezbářovou, když se najednou nad nimi otevřelo okno a v něm se objevila vousatá hlava.

„Vzbudili jsme pana Tomáše,“ polekali se Slávek s Luckou.

(vystřihni si ŘEZBÁŘOVA ŽENA)

Děti k Tomášovým přišly v nejméně vhodnou chvíli, kdy pan Tomáš ležel v posteli a nemohl usnout. Měl špatnou náladu, hlad a kvůli jasné záři hvězdy nespal. Jak se tak převaloval na posteli, zaslechl ťukání a slyšel také jak jeho manželka s někým hovoří. Když pak vykoukl z okna, děti se vylekaly.

Přemýšlej, co všechno se mohlo stát? Co pan Tomáš řekl? Myslíš, že se zlobil? To se dozvíme možná už zítra.

A dnešní úkol. Dnes odpočívejte, jděte se projít ven, připravujte si vánoční výzdobu a můžete přemýšlet o tom, jaké úkoly jsme pro vás připravili na další týden.

Těším se zase zítra,

ahoj Jana

Adventní putování_4. den

28. 11. 2020

Ahoj děti,

v dnešním příběhu se dozvíte, jak děti zapadají do příběhu o panu Tomášovi.

Ale Lucka se Slávkem nakonec vyškemrali klíče od sklepa a za chvilku tahali sáně zpod starého harampádí. Lucka přitom zapomněla, že se vlastně ve sklepě strašně bojí. Teď čistila velkým hadrem sáně od prachu a smála se Slávkovi, že má černý nos od sazí.

„No jo, ale co s tímhle,“ ukázal Slávek prasklou příčku v opěradle. „To nic, poprosíme pana Tomáše, ten nám to spraví,“ řekla Lucka. „Myslíš?“ zeptal se pochybovačně Slávek a vzpomněl si na věčně nabručeného vousatého řezbáře.

Měli to jen přes ulici, a tak za chvilku klepali na dveře u Tomášových.

(vystřihni si SÁŇKY)

Aha, tak takhle to je. Děti zkusí poprosit pana Tomáše, aby jim spravil sáňky a mohli vzít svého brášku do Betléma za Ježíškem.

Děti, jak myslíte, že bude příběh pokračovat dál? Podaří se Lucce a Slávkovi požádat věčně nabručeného řezbáře, aby jim pomohl a sáňky spravil? Budou moci děti vzít svého brášku Aleše do Betléma?

Odpovědi na tyto otázky se dozvíme možná už zítra.

A ještě dnešní úkol. Protože je zítra 1. adventní neděle, budeme na adventním věnci rozsvěcovat první svíčku. Na advetním věnci? Na jakém adventním věnci? Aha, no, přeci na tom, který si vyrobíte.

Toto je dnešní úkol: Vyrobte adventní věnec se svíčkami na stůl nebo věnec na dveře. Vyfotťe jej a fotku pošlete buď e-mailem na adresu: svc.prestice@seznam.cz, nebo ji nasdílejte jako příspěvek na zeď FB Slunečnice, anebo zašlete soukromou zprávu na FB. Myslím si, že starší děti zvládnou tento úkol anebo jeho část samy, mladší poprosí své dospěláky o pomoc.

Pro inspiraci můžete kouknout na internet a na facebookovou stránku SVČ Slunečnice Přeštice. Je mi jasné, že dnešní úkol je náročnější na přípravu i na tvoření, proto na jeho splnění máte dva dny. Odeslat fotku hotového věnce můžete až do neděle 29. listopadu 23:59 hod.

A připomínám, že všechny úkoly za tento týden by měly být splněny a odeslány do soboty 28. 11. 2020 do 23:59 hod., kromě dopisu pro Ježíška, na jeho splnění máte čas do soboty 5. prosince 2020 a vlastně i dnešního úkolu, který můžete odeslat do neděle 29. 11. 2020 do 23:59 hod.

Těším se zase zítra,

ahoj Jana

Adventní putování_3. den

27. 11. 2020

Ahoj děti,

dnes nás čeká třetí část příběhu a také třetí úkol. Těšíte se? Chcete vědět, jestli se pan Tomáš bude ještě dál zlobit a čertit? Dnešní příběh je právě tady.

„Vezměte mě s sebou do Betléma,“ prosil Aleš Lucku a Slávka. Ti se na sebe bezradně podívali. Jejich bratříček totiž nechodí, ale jezdí na vozíčku.

„Tvůj vozík přece nejsou sáně, neprojel bys závějemi,“ řekl smutně Slávek. Při slově sáně se Lucka ťukla do čela: „A co ty staré sáně ve sklepě?“ „Ale děti, ty jsou celé zaprášené a možná i nějak polámané?“ řekla maminka, která je poslouchala z kuchyně.

(vystřihni si DĚTI)

Tak to by mě tedy zajímalo, jak nám děti zapadají do příběhu řezbáře, pana Tomáše. No, můžete do zítřka přemýšlet, jak tahle část vyprávění souvisí s panem Tomášem. Můžete nám i napsat, co si o tom myslíte. Ale to ještě není dnešní úkol.

Dnešní úkol je totiž speciální. A můžete jej splnit až do soboty 5. prosince. Máte na jeho splnění celkem dost času, proto si jej dobře promyslete. Dnešní úkol zní: Napište dopis Ježíškovi. Můžete Ježíškovi napsat co byste si přály najít pod stromečkem, co máte rády, ale i co rády nemáte, co byste přály svým rodičům, babičkám, dědečkům, strejdům a tetám a třeba i dalším lidem. Kdo psát neumí, může svůj dopis nadiktovat dospělým anebo nakreslí obrázek. Nazapomeňte ale na to nejdůležitější!!! Aby vám Ježíšek mohl odepsat, je potřeba, abyste do dopisu napsaly svoji adresu!!! Pro dopis Ježíškovi pak máme u Slunečnice v Rebcově ulici v Přešticích připravenou speciální schránku, je to schránka na poštu našeho adventního putování a tak si můžete být naprosto jisty, že se váš dopis k Ježíškovi určitě dostane. A jak říkám, když nezapomenete připsat adresu, tak vám Ježíšek i odpoví.

Těším se zase zítra,

ahoj Jana

Adventní putování_1. a 2.

26. 11. 2020

Milé děti,

i když si dospělí naplánují začátek adventní hry na středu 25. listopadu a pak vše rozjedou ve čtvrtek 26. listopadu, neznamená to, že by na hru zapomněli. Zrovna u mně to bylo tak, že mě dohnala a začala válcovat docela jiná práce, kterou ale bylo nutné udělat.

Možná se ptáte, co bylo nutnější než začít se připravovat na advent a na Vánoce a na Ježíška? Máte pravdu, ale kdybych tu práci včera a dnes ráno neudělala, mohl by to být docela průšvih. Ale stihla jsem ji, odeslala a teď už se mohu plně soustředit na naši hru. Tak se na mne nezlobte a já se budu snažit včerejší výpadek napravit dnes:-)

Ke každému dni, který nás do Štědrého dne čeká, mám pro vás připravený jeden krátký příběh a jednu část Betléma, kterou si vybarvíte a vystřihnete, aby nám čekání do Štědrého dne pěkně ubíhalo. (Instrukce, které vás navedou k získání vytištěného Betléma zdarma, přijdou na e-mail, po schválení přihlášení na akci). Líbil se mi Betlém i příběh již vytvořený, který jsem našla na webových stránkách zde.

A teď už konec řečí a poslechněte si první část příběhu. Je o řezbáři Tomášovi. Víte vůbec, kdo je to řezbář? A co dělá? Zatím vám to neprozradím, myslím, že to docela dobře poznáte z příběhu.

O řezbáři Tomášovi

Pan Tomáš byl vousatý řezbář. Seděl ve své dílně a vyřezával zrovna koníčka z lipového dřeva – dárek pro Ježíška. Bručel, že to seschne, tolik práce a že tohle dřevo není dobré a dláto už je zase tupé…

A taky že má hlad, ale když na něho jeho žena zavolala, aby se šel najíst, zakřičel na ni, že nemá na jídlo čas, protože má moc práce. Jezevčík Harýk ležel pod řezbářovým stolem a bál se vylézt, aby páníčka nepopudil.

(vystřihni si KONÍKA)

A jéje, to nám ten příběh nezačíná zrovna nejlépe, viďte. Inu, snad se to časem zlepší. A s prvním příběhem přichází i první úkol. Možná už ho máte někteří splněný. Prvním úkolem je přihlášení se na akci přes náš přihlašovací systém, zde.

A abyste nepřišly o ten druhý příběh na dnešek a zvládly, s pomocí dospělých, splnit i druhý úkol, tady je:-)

Řezbář už byl skoro hotov, když mu tupé dláto sjelo a píchlo ho do ruky. Auvej, vykřikl Tomáš a vzteky mrštil koníčkem do kouta, až se mu odlomilo ouško.

Tak a hotovo. „A nikam nepůjdu! Ty na mě už nekoukej!“ osopil se na Harýka, který na něj dělal svoje jezevčíkovské prosebné oči. Bouchl dveřmi od dílničky a šel domů spát.

(vystřihni si ŘEZBÁŘE TOMÁŠE)

Děti, jakpak se vám příběh líbí? Já tedy čekala, že se situace začne trochu uklidňovat, když už to je příběh k Vánocům, ale ono ne. Dokonce jsem musela i překontrolovat, jestli jsem si nespletla příběh, ale opravdu je to ten správný. Inu co, nezbude nám nic jiného, než si počkat do zítřka, jak to bude s řezbářem, panem Tomášem pokračovat dál.

A úkol na dnešní den? Pokud mají vaši rodiče, teta, strejda, babička nebo dědeček profil na Facebooku, budeme rádi, pokud budou naše adventní putování dál sdílet, aby se mohlo do hry zapojit co nejvíce dětí. A pokud Facebook nemají, tak ať o našem putování řeknou dál svým kamarádům a známým, aby se i jejich děti mohly zapojit.

Zatím ahoj a budu se těšit zase zítra s další částí příběhu a dalším úkolem,

Jana

Adventní putování za Ježíškem - informace

24. 11. 2020

Pravidla hry „Adventní putování za Ježíškem“ se Střediskem volného času Slunečnice Přeštice

Od středy 25. listopadu 2020 bude každý den na našich webových stránkách a na Facebookové stránce „Středisko volného času Slunečnice Přeštice, p. o.“ zveřejněn příběh, který se váže ke konkrétnímu obrázku z vánočního Betléma. Informaci o tom, jak získáte Betlém, obdrží přihlášení účastníci na základě e-mailu, který jim přijde na uvedenou e-mailovou adresu, po schválení přihlášky.

Každý den bude na našich webových stránkách a na FB stránce zveřejněno téma nebo úkol, který budete plnit.

Splněný úkol, budete moci odeslat ihned po dokončení (na e-mail: svc.prestice@seznam.cz, soukromou zprávou na FB nebo nasdílet ve FB skupině „Středisko volného času Slunečnice Přeštice, příspěvková organizace“).

Anebo můžete posílat vše najednou za celý týden (do soboty do 23:59 hod.), nejlépe na e-mail: svc.prestice@seznam.cz.

Výjimkou bude hned začátek hry, kdy můžete úkoly za první týden (od 25. 11. do 28. 11. 2020) zaslat společně s úkoly týdne následujícího (29. 11. - 5. 12. 2020), tedy nejpozději do soboty 5. 12. 2020 do 23:59 hod.

Druhá výjimka bude v týdnu posledním (20. - 23. 12. 2020), kdy putování končíme středou 23. 12. 2020, tedy splněné úkoly bude třeba poslat do 23. 12. do 23:59 hod.

Data pro odeslání úkolů budeme ještě připomínat.

A ve čtvrtek dopoledne, na Štědrý den, si budete moci, přijít pro dárek:-)

Za splněné úkoly budou účastníci obdarováni.

Ti, kteří splní všech 24, nebo alespoň 12 úkolů, dostanou dárek od Ježíška.

Pro ty, kteří splní 6 – 11 úkolů, má dáreček připravený anděl.

A ti, kteří splní alespoň 1 – 5 úkolů, dostanou dárek od nás, ze Slunečnice.

Zapojit do hry se můžete i průběhu „putování“. Podmínkou však je, a tím je zároveň splněn

i minimální počet bodů pro získání dárku, přihlásit se přes přihlašovací systém SVČ Slunečnice: https://svcprestice.iddm.cz (je to hlavně proto, aby Ježíšek věděl, kolik má připravit dárků;-)

Proto, prosím, pokud se budete zapojovat s více dětmi, je třeba přihlásit každé dítě zvlášť, aby svůj dáreček dostal každý přihlášený účastník.

Za účast ve hře nic neplatíte. Je pro všechny účastníky zdarma.

Přejeme všem, aby se vám hra „Adventní putování za Ježíškem (se SVČ Slunečnice Přeštice)“ líbila a těšíme se na vaši účast.

Jana, Hanka, Vendy ze Slunečnice

Kalendář

leden
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
únor
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
Dnes je neděle 24. 01. 2021

svátek má
Milena

zítra má svátek Miloš

Náhodný obrázek

Čestné prohlášení