Aktuality 2020

Adventní putování_stáj

17. 12. 2020

Milé děti, vážení rodiče,

ráda bych vás, účastníky našeho 'Adventního putování za Ježíškem', pozvala na Štědrý den dopoledne do Slunečnice. Máme pro vás připravené dárečky a budeme rádi, když vám vyjde čas a zastavíte se za námi ve čtvrtek 24. 12. 2020 kdykoliv v čase od 9:00 do 11:30 hodin.

A nyní si můžete přečíst pokračování příběhu o putování do Betléma.

Naši poutníci z malého městečka přešli spoustu zasněžených kopců a cesta to byla mnohdy svízelná. Mnozí byli unaveni, ale přesto jejich únava nebyla smutná, ale veselá, protože se moc a moc těšili. Postupně sněhu ubývalo, protože zlatá hvězda je vedla do teplejších krajů. Začala se objevovat zelená travička, cizokrajné stromy a všude zpívali barevní ptáci. Také domy, které v dálce viděli, byly jiné, než znali. Všechno si důkladně prohlíželi a zbytek cesty jim tak rychle utíkal. Nakonec přešli přes jakousi překrásnou zahradu s palmami a před nimi leželo městečko Betlém. V té zahradě se ale na chvíli zastavili, aby si odpočinuli, občerstvili se a upravili. Moc dlouho se ale nezdrželi, víme přece, jako moc se těšili, aby uviděli jesličky.

(vystřihni si STÁJ)

Na dnešní den jsem pro vás opět měla připravené tvoření, ale když už poutníci z našeho příběhu přišli do zahrady nad Betlémem a zastavili se zde, aby si odpočinuli, občerstvili se a upravili, bude odpočinek také dnešním úkolem.

Věřím, že vás dnešní odpočinek potěší a pěkně si jej užijete. Těším se zase zítra,

ahoj Jana

Adventní putování_flétnistka Markétka

16. 12. 2020

Milé děti, vážení rodiče,

v dnešním čtení pokračujeme příběhem o flétnistce Markétce.

Markétka se učí hrát na flétnu. Když ji poslouchá jenom tatínek a pejsek Šmudla, jde jí to moc dobře. Ale běda, když přijde nějaká návštěva a chtějí, aby ukázala, co umí! Celá se vždycky roztřese trémou. Prstíčky najednou zdřevění, a ne, a ne je položit na správnou dírku. Z flétny se pak linou podivné tóny. Návštěva se sice obvykle chápavě usmívá a Markétku chválí, ale ta se vždycky rozpláče a je po hraní.

Ve škole, tam je to nejhorší, protože se na ni dívají všechny děti i s paní učitelkou. Úplně nejvíc ji zlobí někteří kluci-posměváčci, třeba Robert se Šimonem. Nahlas se jí smáli, když jí flétnička upadla na zem. Markétka se rozplakala a utekla ze třídy. Našli ji na půdě, zavřela se do staré skříně.

Tak tohle jsou Markétčiny starosti. A teď má jít do Betléma a zahrát s ostatními dětmi Ježíškovi?

(vystřihni si MARKÉTKU)

A dnešní úkol:

Na dnešek je připraveno vyrábění, které nás opět navnadí na Štědrý den a zároveň si při něm procvičíte prstíky. Stejně jako Markétka při hraní na flétnu.

Budeme vyrábět řetězy na stromeček. Nemusíte je použít na stromeček, ale můžete si jimi vyzdobit domov, nebo dětský pokojíček…

Řetězy můžete vyrábět z proužků barevných papírů, které budete slepovat do kroužku. Provlékáním proužků papíru a jejich slepováním vám vznikne řetěz. Řetěz můžete vyrobit i třeba z popcornu anebo můžete navlékat ozdoby vykrájené z pomerančové kůry a třeba z arašídů můžete vyrobit řetěz pro ptáčky.

Anebo si můžete zvolit druhou variantu úkolu a vyrobit pro své blízké nějaký jedlý dárek. Třeba nudle ve tvaru stromečku, tekuté zdraví – závorový sirup s citrusy, směs na pečení nasypaná po vrstvách ve sklenici, domácí likér nebo cukroví vložené do pěkného obalu. Inspiraci najdete opět na internetu a na našem facebookovém profilu.

Těším se zase zítra,

ahoj Jana

Adventní putování_ovčák

15. 12. 2020

Milé děti, vážení rodiče,

k dnešnímu vyrábění budeme potřebovat pomeranče, tedy jejich kůru, vnitřek můžete sníst a dát tak tělu potřebnou dávku vitamínu C:-) Můžete vyzkoušet ozdoby z pomerančové kůry. A to buď vykrajované vykrajovačkami nebo z usušených plátků. Inspiraci najdete na internetu a také na naší facebookové stránce.

„Propánakrále, vždyť je to Vítek!“ spráskl ruce starý ovčák. „Kde se tu bereš, chlapče?“ zeptal se, ale Vítek neodpovídal. Ovčák ze sebe honem shodil kožich a Vítka do něj zabalil.

Liška běžela první a ocasem zametala sníh z cesty, za ní supěl ovčák s Vítkem v náručí. Celý se zpotil i bez kožichu, ale za chvíli už byli v teple.

Vítku, Vítku, pokýval ovčák hlavou, když chlapec otevřel oči. „Tak já jesličky neuvidím,“ řekl smutně. „Uvidíš. Ale teď už musíš být trpělivý. Napřed usušíme tvoje boty, vypiješ lipový čaj s medem a také se podíváme po nějaké čepici a rukavicích.“

To všechno trvalo sice dlouho, ale tentokrát Vítek nereptal a pokorně čekal, až ovčák vyhnal ovečky z ohrady. Jako dárek nesli Ježíškovi velké kolo ovčího sýra.

Vykročili a připojila se k nim dokonce i liška, která se ten večer výjimečně nehádala s ovčáckým psem.

(vystřihni si OVČÁKA)

S Vítkem, ovčákem, liškou a ovčáckým psem se prozatím rozloučíme a zítra nás čekají nové příběhy,

ahoj Jana

Adventní putování_liška

14. 12. 2020

Milé děti, vážení rodiče,

dnes si odpočiňte od úkolů místo neděle. Do Štědrého dne nám zbývá deset dní:-)

Děti, přemýšlely jste včera o Vítkovi? Dnes pro vás mám pokračování příběhu.

Vítek dlouho bloudil lesem. Byl už strašně unavený, a tak si sedl na bobek pod strom. Za chvilku usnul a zdálo se mu, že mu někdo zahřívá uši a ruce.

Nebyl to žádný sen, ale Vítka objevila velká červená liška. Podivila se, kde se v hlubokém lese tenhle malý človíček bere, ale věděla z vlastní zkušenosti, že děti mají občas neuvěřitelné nápady. Očima si na Vítka posvítila a polekala se. Uši má červené jako její kožíšek a ruce úplně promodralé. Začala mu je oblizovat a na uši mu několikrát dýchla.

„Tohle není k ničemu, musím běžet pro pomoc!“ Liška proběhla temným lesem a za chvíli už škrábala na dveře dřevěného srubu. Bydlel tam starý ovčák a zrovna se chystal na cestu. Když otevřel, liška zakňučela a ukazovala packou do lesa. „Teď nemám čas na hlouposti,“ řekl, ale liška nepřestávala kňučet. „Tak počkej. Ale běda, jestli to zas bude nějaký tvůj žert,“ zahrozil ovčák a vzal si na sebe beraní kožich a hůl.

(vystřihni si LIŠKU)

Co myslíte, přivede liška ovčáka za Vítkem včas? Nezmrzne Vítek v lese? To bychom se mohli dozvědět už zítra.

Ahoj Jana

Adventní putování_3. neděle_sv. Lucie

13. 12. 2020

Milé děti, vážení dospělí,

máme zde třetí adventní neděli a k ní navíc i svátek svaté Lucie. Dnes tedy výjimečně nebudeme odpočívat, ale budeme vyrábět. Protože je Lucie spojována se světlem, budeme dnes vyrábět světýlka a lucerničky. Nechám na Vaší fantazii, zda vyrobíte svítilničku ze sklenice – např. potřenou lepidlem a posypanou kokosem nebo solí či cukrem. Anebo jestli vyrobíte svícen z jablíčka, dozdobený sušeným ovocem napíchaným na špejlích či párátkách.

A pokračování příběhu, opět o Vítkovi.

Zlatá hvězda skutečně svítila Vítkovi na cestu. Přešel dva kopce a chystal se zdolat i třetí, nejvyšší. Cesta byla zavátá sněhem, a tak se Vítkovi nešlo tak snadno jako předtím. Šel pomaleji, a proto mu začala být zima.

Zapadal po kolena do závějí a vzpomínal na maminku s tatínkem, jak je obelhal. Teď už se všichni jistě sešli na náměstíčku, nebo se dokonce vydali na cestu? Jistě je jim spolu veselo a možná si zpívají. Vítkovi bylo smutno.

Po obou stranách cesty začínal hustý les a zdálo se, že mezi jeho stromy je méně sněhu než na zapadané cestě. Bude tedy lépe jít lesem, napadlo Vítka.

V lese nebylo sice tolik sněhu, ale stromy byly vysokánské a zlatá hvězda se Vítkovi ztrácela v jejich šumících korunách. Samozřejmě, že Vítek zabloudil, to jistě tušíte od samého počátku, jak tohle mohlo dopadnout…

(vystřihni si HVĚZDU)

Co myslíte, děti, jak se Vítkovi povede dál? A jak to s ním nakonec celé dopadne? Vždyť to je holý nerozum, takhle riskovat. Vydat se sám v zimě do lesa, nejspíš brzy padne tma, a co bude Vítek dělat pak? Měl Vítek dobrý nápad, když se rozhodl opustit sněhem zapadanou cestu a vydal se do lesa, kde bylo sněhu méně? A co vy, děti, vyrazily byste na cestu samy, bez rodičů?

Tak si počkáme do zítra, jak bude příběh pokračovat. I když se mi Vítkova netrpělivost, kvůli které se vydal na cestu sám, vůbec nelíbí, držím mu palce, aby to s ním nakonec dobře dopadlo.

Ahoj zase zítra,

Jana

Adventní putování_Vítek

12. 12. 2020

Ahoj děti a vážení rodiče a spolupoutníci,

přeji vám všem krásnou sobotu. Dnes se budeme věnovat pečení cukroví. Jaké cukroví nesmí chybět ve vaší rodině? Máte nějaký oblíbený recept, o který byste se s námi chtěli podělit? Rádi budeme za zaslané fotografie, i když z této činnosti stačí pouze zaslat odpověď na druh či druhy nejoblíbenějšího cukroví.

Děkujeme a opět je k dispozici naše e-mailová schránka: svc.prestice@seznam.cz, soukromá zpráva na facebooku anebo přidání fotky do komentářů na facebooku či sdílení ve facebookové skupině. K tomu ještě připomínám, abyste do dnešních 23:59 hod. zaslali dosud neodeslané úkoly z tohoto týdne:-) Opět e-mailem, soukromou zprávou na facebooku nebo zveřejněním ve facebookové skupině. Pokud nemáte splněné všechny úkoly, nevadí, hlavní je, abyste si plnění úkolů užívali v klidu. Můžete si jen vybírat, které chcete splnit.

V dnešním příběhu se setkáme s Vítkem, chlapce, který se také připravuje na cestu do Betléma.

O Vítkovi

Kde je Betlém? Je to daleko? Kdy už tam konečně půjdeme? Vítek má spoustu otázek. Marně mu tatínek vysvětluje, že už brzy, až se všichni přichystají. Vítek je netrpělivý. Nemůže tak dlouho čekat. Nechce jít s ostatními, se zástupy sousedů, v hloučku malých dětí. Když půjde sám, půjde rychleji a uvidí vše první.

„Ještě nemáš ani přichystaný dárek,“ řekla maminka. Dárek, zase další zdržení!

„Půjdu za Slávkem a Luckou a něco společně vymyslíme!“ Vítek obelhal maminku! Vůbec nešel za kamarády, ale řekl si prostě, že do Betléma vyrazí sám. Zlatá hvězda mu přece ukáže směr. A jak se všichni budou divit, že je první u jesliček!

Tak šel sám po zasněžené cestě a byl už docela daleko, když cítil, že mu omrzají ruce a také uši. V tom spěchu si doma zapomněl čepici a rukavice! No, nevadí, zahřeju se rychlou chůzí, řekl si a přidal do kroku.

(vystřihni si VÍTKA)

Užívejte si dnešní úkol a těším se zase zítra,

Jana

Kalendář

únor
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
březen
Po Út St Čt So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Dnes je čtvrtek 25. 02. 2021

svátek má
Liliana

zítra má svátek Dorota

Náhodný obrázek

Naše zvířátka na Chovatelské výstavé ŠCHDZ Přeštice