Adventní putování_svatá Barbora

4. 12. 2020

Ahoj děti,

dnes bych chtěla zvlášť pozdravit všechny Barborky, které mají svátek. Svatá Barbora je patronkou horníků a dělostřelců. Nejčastěji bývá zobrazena s věží a palmovou ratolestí.

Večer před svátkem svaté Barbory chodívaly po vsi „Barborky“. Oděny byly bíle a přes obličej mívaly bílý závoj. Většinou chodívaly ve dvojicích či trojicích, z nichž jedna měla v ruce košík s jablky, ořechy a cukrovím, kterým podarovávala malé děti.

Někde „Barborky“ dávaly dětem zvláštním pečivem, kterému se říkalo „barborky“ nebo také „fakultky“. Recept na ně si můžete otevřít zde.

„My tři Barborky jsme,

z daleké země jdeme

a dárky vám neseme.

Neseme, neseme velice to krásné,

kdo se s námi modlit bude, tomu je dáme,

a kdo nebude, tomu hodně nalupáme.“

K Barborce se váží i některé lidové pranostiky.

„Na svatou Barboru saně do dvoru.“

„Svatá Barborka vyhání dříví ze dvorka.“

„Když je Barborka ucouraná, bývá Štěpán na ledě.“

„Po svaté Baruši, střez nosu i uši.“

Ke splnění dnešního úkolu potřebujete mít svoji třešeň na zahrádce, abyste si mohli uříznout větvičku třešně a dát si barborku do vázy. Jsem zvědavá, jestli barborka někomu z nás do Štědrého dne vykvete:-)

Kdo zahrádku nemá, může si splnit náhradní úkol. Na svátek svaté Barbory se totiž peklo pečivo, kterému se říkalo „barborky“ nebo „fakultky“. Ve Slunečnici je vyzkoušela Hanka, my je ochutnali a jsou dobré. Recept na ně přikládám výše.

Pro ty, kteří nemají svoji třešeň, ani nebudou péct cukroví „barborky“, mám náhradní úkol. Vyberte jednu z pranostik, které se váží k svátku svaté Barbory a pokuste se ji vysvětlit. Anebo nám napište, pro které profese je svatá Barbora patronkou.

A teď, když už znáte dnešní úkol, se můžeme dát do čtení k našemu Betlému.

O největší vánočce

Musím přinést do Betléma největší a nejkrásnější dárek. A pak se s ním postavit úplně dopředu, aby všichni viděli, jak jsem štědrá!

Tahle paní Jelínková vůbec nebyla lakomá, ale o svých dobrých skutcích vždycky nahlas a dlouho mluvila, až to bylo všem protivné.

A tak upekla vánočku. Ale ne jen tak ledajakou! Obrovskou, aby byla hodně vidět. Převázala ji velikou pentlí, na kterou napsala: VĚNUJE PANÍ JELÍNKOVÁ. To budou všichni koukat, kolik si dala s dárkem práce!

Měla by vánočku zabalit do ubrusu, venku přece sněží. No, ale tak velký ubrus nemá a hlavně – to by ta krásná vánočka nebyla vůbec vidět.

A to by paní Jelínkové bylo moc líto. Ponese ji jenom tak – na rukou.

(vystřihni si PANÍ JELÍNKOVOU)

Děti proč chtěla paní Jelínková donést do Betléma největší a nejkrásnější dárek? Bylo to proto, aby se z něj Ježíšek radoval? Potřeboval Ježíšek obrovskou vánočku s velkou mašlí a s věnováním? A proč chtěla, aby její dárek viděli hlavně všichni lidé okolo? Takže pro ni bylo důležitější, co si o ní pomyslí lidé? S paní Jelínkovou se ještě setkáme v zítřejším čtení a pak ještě jednou. A tak budeme moci pozorovat, jestli se po cestě do Betléma třeba náhodou taky trochu nezmění. No, možná by to trochu potřebovala:-)

Těším se zase zítra s novým příběhem a úkolem,

ahoj Jana

Kalendář

prosinec
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
leden
Po Út St Čt So Ne
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
Dnes je úterý 06. 12. 2022

svátek má
Mikuláš

zítra má svátek Ambrož a Benjamín

Náhodný obrázek

Vědátoři v Techmanii 12.12. 2015